با کیوی زیبایی را به پوست خود هدیه کنید
چگونه از پوستمان مراقبت کنیم؟
Show all

هر آن چه که باید در مورد شپش موی سر بدانید

شپش  چیست؟

شپش  نوعی حشره انگلی است که بر روی سر، مژه و ابروها یافت می شود و وزانه چندین بار از خون انسان استفاده می کند  . این حشره نمی تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می شود.بیشتر در کودکان خردسال و مهدکودک و در کودکان دوران ابتدایی شیوع دارد. این بیماری با تماس نزدیک سر و به اشتراک گذاشتن کلاه، شانه، روسری و سنجاق بین کودکان منتشر می شود و وقتی کودک مبتلا شود بقیه افراد خانواده نیز در معرض خطر ابتلا قرار می گیرند. زمانیکه شپش را درمان می نمایید، همه لباس ها و ملحفه های خود را در آب داغ و بهمراه پاک کننده ها بشویید. اینکار نه تنها به فرآیند درمان کمک می نماید، بلکه جلوی انتقال شپش سر به سایرین را نیز می گیرد.

شپش موی سر

راه های انتقال شپش چیست؟

1- تماس مستقیم با لباس و رختخواب فرد مبتلا

2-استفاده از کلاه و روسری فرد مبتلا

راه تشخیص ابتلا به شپش چیست؟

1-خارش شدید و آزاردهنده سر

2-برجستگی های کوچک و قرمز برروی سر، گردن و شانه ها

3-ذره های سفید بسیار شبیه به شوره سر برروی پایه ی موها که به سختی کنده می شوند.

درمان های خانگی  شپش موی سر

1- 30 میلی لیتر سرکه سیب را با 15 میلی لیترروغن جوجویا و 10 قطره اسانس پونه  مخلوط کنید و موهایتان را به دقت و کاملا آغشته به این مخلوط کنید و بعد از یک ساعت موی خود را شانه زده و بعد بشویید.

2- سرکه را گرم کرده و آن را روی سر خود بمالید. حوله یا کلاهی روی سر خود بگذارید و 30 دقیقه صبر کنید و بعد بشویید. و یا اینکه مخلوط روغن معدنی و سرکه را بر روی موهای خود بمالید تا شپش ها از موهایتان جدا شوند. این کار را ادامه دهید تا به کلی شپش ها از موهایتان جدا شوند.

3- هرگز از شانه های پلاستیکی استفاده نکنید و از شانه فلزی برای شانه زدن هر بخش از موی خود استفاده کنید. بعد از اتمام شانه زدن ، شانه استفاده شده را در آب صابون قرار دهید و خوب آن را شستشو دهید تا شپش های آن کشته شوند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.