ریدکس پلاس
حشره کش برقی
کرم کوچک کننده بینی ihb
کرم کوچک کننده بینی ihb+کرم کوچک کننده بینی 2N
Show all

کشیدن دندانهای شیری

کشیدن دندانهای شیری

کشیدن دندانهای شیری

کشیدن دندانهای شیری

10 نکته زير را براي کشيدن يک دندان شيري به‌ياد داشته باشيد:

سلامت: «کوچولو! دندانت لق شده؟ بدو، يک نخ بيار، ببندم به دندانت، آن سرش را هم ببند به در اتاق. دندان شيري است ديگر. با يک حرکت از دستش خلاص مي‌شوي!» ‌بعدش هم داد و بيداد است و يک دندان شيري آويزان به يک نخ. همه ما در زمانی که کوچک بودیم ، دندان‌هاي شيري لق داشته‌ايم؛ دندان‌هايي که به مويي در دهانمان بند بودند و تا هر بزرگ‌تري از راه مي‌رسيد، نسخه‌اي براي خارج کردن آن از دهان‌مان ‌مي‌پيچيد؛ از نخ بستن به آن و کشيدنش گرفته تا گاز زدن يک سيب و کندن آن با يک دستمال کاغذي… ولي کشيدن دندان شيري هم قلق‌هاي خاص خودش را دارد. 

صبر کنيد تا لق شود: دندان‌هاي شيري اصولا ريشه ندارند بنابراين وقتي به اندازه کافي لق شده باشند به آساني از دهان جدا مي‌شوند. وقتي دندان دايمي زيرين شروع به رويش مي‌کند، ريشه دندان شيري هم تحليل مي‌رود تا جايي که تقريبا چيزي از آن باقي نمي‌ماند. اين دندان‌ها به خودي خود لق شده و يا با يک حرکت دندانپزشک از دهان خارج مي‌شوند.

در کشيدن دندان شيري عجله نکنيد: تلاش نکنيد دندان شيري را قبل از موعد از دهان کودک خارج کنيد. اين دندان‌ها فضاي دندان‌هاي دايمي جايگزين را در فک کودک شما نگه مي‌دارند بنابراين اگر زودتر از موعد مقرر از دهان خارج شوند، احتمال اينکه دندان‌هاي دايمي کودک شما نامنظم رويش پيدا کنند، وجود دارد. 

اگر دندان شيري، پوسيده بود: گاهي دندان‌هاي شيري، بسيار پوسيده مي‌شوند و يا در اثر ضربه مي‌شکنند و يا کارشان به درد و آبسه مي‌رسد. در اين موارد لازم است که دندان شيري قبل از موعد يعني قبل از لق شدن طبيعي آن از دهان خارج شود. اين کار را دندانپزشک اطفال براي شما انجام خواهد داد ولي فراموش نکنيد، کار همين جا خاتمه پيدا نمي‌کند. شما بايد به فکر يک فضا نگه‌دارنده باشيد تا فضاي دندان شيري براي رويش دندان دايمي جايگزين آن حفظ شود. فضا نگه‌دارنده‌ها سيم‌هاي مخصوصي هستند که به شکل حلقه درآورده مي‌شوند و در فضاي بي‌دنداني قرار مي‌گيرند و فضاي خالي را براي رويش دندان دايمي جايگزين حفظ مي‌کنند. وقتي دندان دايمي زيرين شروع به جوانه زدن کرد، وقت آن است که کوچولويتان را نزد دندانپزشک ببريد تا فضا نگه‌دارنده را از دهانش خارج کند.

دندان شيري جلويي، فضا نگه‌دارنده نمي‌خواهد: وقتي دندان‌هاي شيري جلويي در اثر ضربه و زمين خوردن هنگام بازي و ورزش مي‌شکنند و يا در اثر پوسيدگي‌هاي ناشي از مصرف شير، محکوم به کشيدن مي‌شوند، جاي اين دندان‌ها در دهان کودک شما خالي مي‌ماند ولي براي اين دندان‌ها به فکر فضا نگه‌دارنده نباشيد. دندان‌هاي شيري جلويي وقتي از دهان خارج مي‌شوند، نيازي به جايگزيني فضا نگه‌دارنده ندارند. نگران نباشيد حتي اگر جاي اين دندان‌ها خالي بماند، دندان‌هاي دايمي جايگزين مرتب در دهان کودک شما ظاهر مي‌شوند.

ضددرد بعد از کشيدن دندان شيري: توصيه پنجم ما به شما اين است که پس از کشيدن دندان شيري، از داروخانه براي فرزندتان يک شربت مسکن و ضددرد تهيه کنيد. دندانپزشک بر اساس سن کودک شما، مناسب‌ترين داروي ضددرد را تجويز خواهد کرد تا هنگامي که بافت‌هاي اطراف دندان کشيده شده ترميم شوند، کودک شما درد خواهد داشت و اين مسکن به کاهش اين درد کمک شاياني خواهد کرد.

جلوي خونريزي را بگيريد: پس از کشيدن دندان شيري محل آن خون‌ريزي خواهد داشت و تا يک شبانه‌روز خارج شدن خون از محل زخم و ديدن خونابه در دهان کودک طبيعي است بنابراين اصلا نگران نباشيد. براي کنترل خون‌ريزي بايد گاز استريلي را که دندانپزشک در محل کشيدن دندان گذاشته است تا حداقل نيم ساعت در دهانش نگه داريد و از او بخواهيد که اين گاز را گاز بگيريد. گاز گرفتن گاز استريل و فشار آن به محل زخم، به لخته شدن سريع‌تر خون و کنترل خون‌ريزي کمک مي‌کند.

شش ماه دير و زود، اشکالي ندارد: گاهي دندان شيري خيلي زودتر از موعد لق مي‌شود و مي‌افتد و گاهي هم آن قدر دير مي‌کند که سر و کله دندان دايمي جايگزين از جاي ديگر فک پيدا مي‌شود ولي نکته اصلي اين است که 6 ماه دير و يا زود شدن افتادن دندان شيري طبيعي است بنابراين اگر چنين اتفاقي براي کودک شما افتاد، اصلا نگران نشويد ولي اگر 6 ماه از افتادن دندان شيري گذشت و خبري از رويش دندان دايمي جايگزين آن نشد، بايد با دندانپزشک مشورت کنيد. گاهي دندان دايمي جايگزين وجود ندارد و يا لثه و استخوان آن‌قدر محکم است که جلوي رويش دندان دايمي را گرفته است. در اين شرايط به جراحي و باز کردن راه دندان دايمي نياز است.

از روش‌هاي عجيب و غريب استفاده نکنيد: توصيه هشتم ما اين است که با انبردست يا ‌ نخ و دستمال کاغذي به جان دندان شيري کودک‌تان نيفتيد. کشيدن دندان‌هاي شيري هم درست مثل دندان‌هاي دايمي اصولي دارد که اگر به وسيله دندانپزشک انجام شود، بدون درد و ناراحتي از دهان کودک خارج مي‌شوند. کشيدن خودسرانه دندان‌ شيري و درد و ناراحتي ناشي از آن ممکن است خاطره بدي از دندانپزشک در ذهن کودک شما ايجاد کند که او را براي هميشه از دندانپزشکي گريزان مي‌کند بنابراين حتما کودک خودتان را براي کشيدن دندان شيري نزد دندانپزشک ببريد.

کشيدن دندان شيري با بي‌حسي: شايد شما نگران درد ناشي از کشيدن دندان شيري باشيد ولي بد نيست بدانيد که دندانپزشک با تزريق داروي بي‌حسي دندان شيري را قبل از کشيدن کاملا بي‌حس مي‌کند حتي براي اينکه کودک شما متوجه درد کشيدن دندان شيري نشود، اسپري بي‌حسي در محل تزريق مي‌پاشد تا درد ناشي از ورود سر سوزن نيز احساس نشود.

هشدار دندان شيري را بي‌دليل نکشيد: هيچ وقت دندان شيري را با اين توجيه که دندان دايمي جايگزينش جاي آن را مي‌گيرد، بي‌دليل نکشيد.

دکتر گلرخ ثريا 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.