جوش صورت
جوش هایتان را با روش های خانگی زیر درمان کنید
درمان سفید شدن مو
چگونه می توانیم از سفید شدن موها جلوگیری کنیم؟
Show all

هر آن چه که باید در مورد سرطان پوست بدانید

علت ابتلا به سرطان پوست
یکی از انواع سرطان سرطان پوست می باشد .این سرطان در اثر عدم محافظت از پوست در برابر نور آفتاب و ژنتیک  به وجود آمده و به دونوع بد خیم و خوش خیم تقسیم می شود .اگر می خواهید اطلاعات کامل تری نسبته این سرطان داشته باشید خواندن این نوشته را از دست ندهید .

سرطان پوست چیست؟

این  سرطان از سلول های پوستی اغاز شده و به دو نوع  بدخیم یا خوش خیم تقسیم می شود . سلول های تومور خوش خیم  به بافت های مجاور حمله نکرده و قابل برداشتن می باشد اما  سرطان بدخیم ممکن است سبب مرگ شود .

انواع سرطان پوست

1-سرطان سلول های بازال عمدتا بر  روی صورت ، سر ، بازو و دست ها تشکیل می شوند . این نوع از سرطان رشد آرامی داشته و درمناطقی که نور خورشید به آن میتابد فعالیت کرده و  به ندرت به نواحی دیگر بدن نفوذ می کند .

2-سرطان پوست سلول سنگفرشی  در جاهایی که نورخورشید به آن میتابد ایجاد شده و ممکن است به غدد لنفاوی و بقیه قسمت های بدن نیز نفوذ کند .

انواع سرطان پوست

علایم ابتلا به سرطان پوست را بشناسید

  • تغییر رنگ پوست
  • ایجاد یک توده کوچک، نرم، صیقلی، کم رنگ یا مومی بر روی پوست
  • تشکیل یک توده سفت و قرمز در زیر پوست
  • تشکیل زخم یا توده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که خون ریزی می کند
  • ایجاد نقاط مسطح قرمز که زبر، خشک یا پوسته‌دار است و ممکن است توأم با خارش‌ یا حساس باشد.
  • وجود لکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قرمز یا قهوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که زبر و پوسته‌دار است.

چگونه از ابتلا به سرطان پوست پیشگیری کنیم؟

محافظت از پوست  در برابر نور خورشید بهترین راه پیشگیری از سرطان پوست  است . اشعهUV توانایی این را دارد که از لباس روشن، شیشه جلوی اتومبیل، پنجره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و ابر عبور کند.بنابراین پوستتان را از اشعه UV، كه از روی ماسه، آب، برف و یخ منعكس مي‌شود، محافظت کنید . در هنگام بیرون رفتن از منزل برای محاغظت از پوستتان در مقابل نور خورشید از لباس آستین بلند با پارچه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هایي با بافت محکم، کلاه لبه‌دار پهن و عینک آفتابی که جلوي اشعه UV را مي‌گيرد، استفاده كنيد.استفاده از كرم ضدآفتاب با (SPF) حداقل 15یکی دیگر از اقدامات پیشگیری کننده به حساب می آید.


 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.